Ortamın Işıklandırılması

Pek çok kuş türü için doğal ışık çok önemlidir. Kuşların üreme hazırlıkları, günün uzamasıyla başlar. Dolayısıyla gündüzlerin uzadığını kuşların algılayabilmeleri gereklidir. Yine tüy döneminde, kuşların günün kısaldığını doğal olarak algılayabilmesi gerekir. Karanlık ortamlarda beslenen kuşların tüye girmediği görülebilir.

Özellikle doğa kuşlarında, ortamdaki gün ışığı kuşların tüy rengini etkiler. Gün ışığı, genellikle tüy renklerinin daha doygun olmasını sağlar. Diğer yandan, yazın direkt güneş ışığı alan ortamlar aşırı ısınacağı için, kuşlarımız zarar görebilir. Bir saat içinde bile kuş kayıpları yaşanabilir. Bu nedenle kafeslerin yazın öğlen saatlerinde direkt güneş ışığı almayan yerlere kurulması daha iyi olacaktır.

Akşam iş dönüşü birçoğumuz eve gittiğimizde kuşlarımızı izlemek isteriz belki ama, hava kararıp kuşlarımız dinlenmeye geçtiğinde sürekli ışığı açıp onları rahatsız etmek dengelerini bozacaktır. Bu denge bozukluğu çeşitli sorunlara yol açabilir; ara tüy dökümü, uygun olmayan vakitte kızışma, stres ve buna bağlı sağlık sorunları. Bu nedenle kuşlarımızı bir televizon gibi kullanmayıp bir canlı olduğunu unutmamamız gerekir. Kuşlarımızı strese sokacak bu gibi hareketlerden kaçınmalıyız.

Bununla birlikte bazı profesyonel üreticiler mevsim şartlarına göre üreme dönemlerini erkene almak için suni ışıklandırma uygularlar. Ancak bu uygulama dikkat gerektirmektedir, yanlış yapılması da sorunlara yol açarak üretim döneminin boşa geçmesine neden olabilir.

Ötüm kuşlarında da eğitim verilirken ışık ayarlanır. Zira bu kuşların özellikle loş ışıkta daha iyi ders aldıkları bilinir. Yine yarışmalar sırasında bu kuşlar loş ortamda muhafaza edilir.

BAKIM MENÜSÜNE GERİ DÖN