Kuşlar İçin Gerekli Nem

Bu değere yazın sıcakları haricinde çok fazla müdahale etmenize gerek yoktur. Nemen fazla yumurta zamanında sıcaklar çoksa ve nem az ise dikkat edilmesi gerekenbir husustur. Nemin aşırı düşük olması yumurta kabuklarında aşırı sertleşmeye sebebiyet verir. Yavruların kabuğu kıramaması nedeniyle yumurtadan çıkamamasısöz konusu olabilir. Bu dönemlerde ortamdaki nemi dengeleyen cihazlarkullanılabilir.

Kanarya üretim sezonunda özellikle nem değerlerine dikkat edilmelidir. Kanarya üretiminde yetersiz nem değerleri sezonda alacağınız yavru verimini düşürür.

Yetersiz neme sahip bölgelerde halk arasında çeşitli yöntemler önerilir; bunlardan biri anne kanaryaya 12-13 üncü gün gibi banyo verilmesidir, anne banyo yaparak üzerine aldığı su ile yuvaya yatar ve yuvada kısa süreli bir nem oluşturur. Bu uygulama kanarya yumurtalarının kabuklarının yumuşamasına yardımcı olur ve günü geldiğinde kanarya yavrusu yumurtadan rahatça çıkabilir. Ancak bu amatörce bir yöntemdir. Uygulanabilir.

Bir diğer halk arasında konuşulan nemlendirme yöntemi de; kanarya yavruları yumurtadan çıkmadan bir gün önce, kanarya yumurtasının ılık bir suya daldırılıp çıkartılması ve yuvaya geri koyulmasıdır. Kesinlikle önermiyorum.

Kanarya üretiminde ortalama nemin %50-60 olması yeterlidir. Bu enm dengesini sağlayacak nemlendirme ve nem alma cihazları piyasa vardır. Bütçenize göre hatta belki ikinci el bir nemlendirme cihazı bulup almanızı öneririz.

Kuşların bakıldığı ortamda rutubet olmamasına dikkat edilmeli, özellikle zeminden yalıtım yapılmamış olan bodrumlarda, zemin katlarda kuşlar barındırılmamalıdır.

BAKIM MENÜSÜNE GERİ DÖN

Kuşlar İçin Gerekli Nem

Yorum bulunamadı.

Yeni yorum