Kanarya Damızlık Seçimi

Kanarya Damızlık Seçimi

Kanarya üretiminde daha vasıflı yavrular elde edebilmek için, nitelikli damızlıklar kullanmak ve doğru eşleştirmeleri yapmak gerekir.  Aksi halde zaman, emek, para ve şevk kaybı yaşamamız kaçınılmazdır. Bunun için dikkat edilmesi gereken bazı bazı önemli noktalar aşağıda sıralamaya çalıştık. Kanaryalarda damızlık seçimi bir başka deyiş ile kanaryalarda eş seçimi üzerinde düşünülmesi gereken konulardan biridir.t.gunerkaval

Damızlık Kuşların Temin Zamanı

Damızlık kuşlarımızı mümkün olduğu kadar tanıdığımız kişilerden, kümeslerini görerek almayı tercih etmeliyiz. Nerede, hangi şartlarda bakıldığını bilmediğimiz kuşları almak daha riskli olabilir.

Üreme sezonuna 3-4 ay kala tüm damızlıkları temin etmiş olmak önemlidir. Bunun için en doğru zaman, kuşlar tüyden çıktıktan sonraki Kasım-Aralık aylarıdır. Bu tarihte temin edilen kuşlar, üreme sezonuna mükemmel şekilde hazırlanabilirler. Daha geç temin edilen kuşları hazırlamakta zorluk çekilebilir.

damızlık kanarya fiyatları ve seçimi

Damızlık Kuşların Yaşı

Kanaryalar, 5-6 yaşına kadar üreyebilir. Fakat elbette ki daha genç kuşlarda üreme şevki ve verimlilik daha fazla olacaktır. Dolayısıyla genellikle, genç kuşlar damızlık olarak ayrılır. Genel olarak 3 yaşına kadar olan kuşlar üretimde öncelikli olarak tercih edilir.

Kanaryanın ırkı ve yetiştirildiği ortam nedeniyle farklılıklar yaşansa da, erkek kanaryalar 7 aylıkken, dişi kanaryalar 10 aylıkken üremeye hazır hale gelirler. Bu nedenle, birinci yaşında damızlık olarak kullanacak kuşların kaçıncı ağız oldukları, yani doğum tarihleri önemlidir.  Burada, Mart-Nisan aylarında doğan ilk ağız kuşlar tercih edilir. Temmuz-Ağustos aylarında alınan son ağız yavrular daha geç kızışacakları için tercih edilmezler.

Henüz hiç yavru uçurmamış genç kuşlar, yuva örme, yumurtlama ve yavru bakımında zorlanabilir. Bu nedenle, kümeste daima eski çiftlerden bulundurmakta fayda vardır. Başka kuşlar tarafından örülen yuvalar bu kuşlara verilebilir veya yavru bakımı yapamadıklarında yavrular diğer çiftlerin altına kaydırılabilir.

 

Vasıflı kuşların seçimi

Kanarya üretiminde daha vasıflı yavrular elde edebilmek için, nitelikli damızlıklar kullanmak ve doğru eşleştirmeleri yapmak gerekir.  Aksi halde zaman, emek, para ve şevk kaybı yaşamamız kaçınılmazdır. 

Öncelikle, damızlık olarak ayrılacak kuşta genetik olarak sonraki kuşaklara aktarılabilecek herhangi bir problem olmamalıdır. Kümesimizin ıslahı için, bu tip kuşları ayırmalıyız. İster ırk, ister renk kanaryası olsun,  ur yapan, istenen rengi almayan, vasıf olarak zayıf, ötüm konusunda isteksiz, beklenen nağmeleri ötmeyen, iyi yavru bakamayan kuşları üretmenin herhangi bir anlamı yoktur. Özellikle ırk kanaryalarında, ırk standartlarını taşımayan kuşlar elenmelidir. Aşırı iri, aşırı küçük, kuyruğu fazla uzun, tepesi bozuk, tüyleri talazlı kuşlar yerine; en iyi vasıflı kuşlar seçilmelidir.

 

Ağır hastalıkları atlatmış olan veya kronik rahatsızlıkları olan kuşlardan da üretim zamanı verim alabilmemiz mümkün olmayacaktır. Astım rahatsızlığı olan, sürekli tüy döken veya benzer sorunları olan kuşlar da bu nedenle ayrılmalıdır.

Geçmiş yıllarda üretimde kullandığımız ve yavru bakmadığını, çok anaç olduğu için yavrularını ezdiğini, yumurtayı ısıtamadığını, eşleşmede nazlı olduğunu tespit ettiğimiz kuşları da elememiz gerekir. Bunlar, üretimde kullanacağımız kuşlarda istenmeyen vasıflardır.

Gelecek yavruları kestirebilmek adına, damızlık olarak ayrılan kuşun soy ağacını bilmek de faydalıdır. Üreteceğiniz yavruların formu, ötümü, renkleri ve hatta karakteri, damızlık olarak ayırdığınız kuşa bağlı olduğu kadar; damızlık kuşun bir-iki kuşak önceki ebeveynlerine de bağlıdır. Önceki kuşakları hakkında bilgi sahibi olmanız, gelecek yavrular ile ilgili daha net beklentiler oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Damızlıkların Birbiri ile Uyumu

Damızlıkların birbirine uyumu da oldukça önemlidir. Burada pek çok faktör devreye giriyor: Tüy yapısının uyumu, renk uyumu, vasıf olarak uyumluluk, akrabalık derecesi vs...

İlk dikkat edilmesi gereken, tüy yapısının uyumudur. Kuşların tüy yapıları, ince(intensive) ve kalın(buff) olmak üzere ikiye ayrılır. Eşleştirme yaparken, zıt tüy yapılarındaki kuşlar tercih edilir. Yani ince tüy × kalın tüy şeklinde eşleştirme yapılır. Bu ayrımı yapabilmek genellikle tecrübe gerektirir, dolayısıyla başlarda ustalardan yardım almak faydalıdır. Tüy yapıları konusunda    teknik  bilgiler     sayfamızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz. Tüy yapısına dikkat edilmemesi halinde  yavru ölümleri artacaktır. Yaşayan yavrularda da ur yapma gibi tüy sorunları yaşanabilir. 

Tepeli kuşlarda, tepeli×tepesiz eşleştirilmesi yapılması gerekir. Bir kuşaktan fazla olmamak kaydıyla tepesiz×tepesiz eşleştirmesi de yapılabilir. Ancak iki tepeli kuşun eşleştirilmesi halinde, yavrular %25 oranında kel çıkacaktır. Dolayısıyla bu tip bir eşleştirme yapılmaz.

 

Eşler seçilirken, renk faktörü de dikkate alınmalıdır. Bazı kanarya ırklarında renk çeşitliliği fazla değildir, dolayısıyla bu ırklarda renk faktörüne bakmaya gerek olmaz. Çok çeşitli renklere sahip ırklarda, aynı ya da yakın renklerde olmayan kuşlar eş olarak seçilir. Aynı renk kuşlar eş olarak seçildiğinde, genellikle yavruların boyları küçülmektedir. Beyaz renk kuşların eşleştirilmesinde, yavru kaybı daha yüksek olur. Bazı ırklarda, Beyaz ve Açık Gri renkler de eşleştirilmez. Burada biraz da yetiştiricinin kendi zevki devreye girer. Düz renk ya da parçalı yavru almayı tercih edebilir ve damızlıkları buna göre seçebilir.  

Bir de, her ne kadar bilimsel bir veri olmasa da, yeşil kuşların daha kolay ürediği ve daha iyi bakıcı olduğunu tecrübe etmiş durumdayız. Ayrıca, daha iri ırklarda da bakıcılık özelliği azalmaktadır. Fife, gloster gibi kuşlar daha bakıcı iken, york, border gibi kuşlarda bakıcılık özelliği azalmaktadır.

Zıt özelliklerdeki kuşlar da eşleştirilebilir. Örneğin uzun kuyruklu kuşlar, daha kısa kuyruklu kuşlar ile eşleştirilir. Kafası büyük olan bir kuş, daha küçük kafalı bir kuş ile eşleştirilebilir. Burada yine seçici davranılır. Yani, vasıf açısından çok yetersiz bir kuşsa elenir; üzerinde çalışılmaya değecek bir kuş ise, yani ciddi bir kusur taşımıyorsa, bu kuşlar üzerinde çalışılabilir.  Bu tip eşleştirmelerde, yavruların büyük kısmı yine anne ya da babaya benzeyecetir. Ancak küçük bir kısmı istediğimiz özellikleri alır ve bu kuşlar ile üretime devam edilebilir.

Farklı Kanların Eşleştirilmesi

Her ne kadar aile içi üretim yöntemi gibi, akraba kuşlar arasında eşleştirme yöntemleri uygulanıyor olsa da, bize göre, eşleştirilecek kuşların farklı kanlardan geliyor olması her zaman daha avantajladır. Farklı genetik havuzlardan gelen kuşlar daha dayanıklı, hastalıklara karşı daha dirençli olacaktır.

Bu konuda farklı görüşler mevcuttur. Temelde, kuşlar yuva kardeşleri ya da ebeveynleri ile eşleştirilebilir ve yavru alınabilir. Ancak, özellikle yuva kardeşleri ile eşleştirme tercih edilmez. Anne ya da babadaki çekinik genetik özellikler, akraba kuşlarda baskın hale gelebilir.  Bazı ırk kuşlarında, küçük bir gen havuzundan gelmelerinden dolayı, uçma, yavru bakma, ötme gibi özellikler ciddi şekilde zayıflamıştır. Ancak bu kuşlar farklı bir ırk ile eşleştirildiklerinde, gelen kırma yavrular çok daha iyi bakıcı ve ötücü olabilmektedir. Bu da, gen havuzunda çeşitliliğin ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir.

 

Aynı soydan gelen kuşlarda, akrabalık, 4-6 kuşaktan sonra biter. Yani, 3 kuşak öncesinden aynı babadan veya anneden gelen kuşlar uzak da olsa akrabadır. Fakat yaygın uygulamada, 1-2 kuşak sonrasında eşleştirme uygulanmaktadır. Ayrıca Alman kökenli aile içi üretim yöntemi gibi, yalnızca aile içi eşleştirme ile ırk ıslahına yönelik üretim yöntemleri de mevcuttur. Fakat bu yöntemde de aynı yılın yavruları eşleştirilmez.

Bakıcı Kullanımı

Bir kaç farklı nedenden dolayı bakıcı kullanmak gerekebilir. Bu nedenle, bakıcı çiftler bulundurmak gerekli olabilir. Bakıcılık konusunda özellikle fife fancy kanaryalar tercih edilir. Çabuk eşe gelir ve çok iyi yavru bakarlar. Bakıcı kanaryaların, form bakımından vasıflı olmaları gerekmez. Dolayısıyla, daha ucuz olarak temin edilebilirler.

Bakıcı kullanımındaki öncelikli neden, bazı kuşların yavru bakma konusunda becerikli olmamalarıdır. Bazı ırklarda bu özellik tipiktir. Bu tip kuşlar çok vasıflı olabilir ve üretilmek istenir. Kendisi yavru büyütemeyeceği için, bakıcı çiftlere ihtiyaç duyulması kaçınılmazdır.

 

Bazı üreticiler, kaliteli damızlıkların yavru bakarak ya da yumurtaya yatarak yıpranmasını istemez. Yavru bakımı kanaryalar için ciddi bir efor gerektirir. Yavru büyüten kuşlar daha çabuk yıpranır ve ömürleri, yavru büyütmeyen kanaryalardan daha kısa olur. Bu nedenle, vasıflı damızlıklardan alınan yumurtalar da bakıcılara kaydırılabilir.

Bir diğer neden, damızlık kuşlardan daha çok yumurta almak ve sezon içinde bu kuşların daha fazla yavrularını üretebilmektedir. Kuşlar yumurtladıktan sonra yumurtalar bakıcı altına kaydırılır, dişi bir hafta dinlendirilir ve tekrar eşe atılır. Böylece bir ayda iki defa yumurta almak mümkün olabilir.

  ÜRETİM MENÜSÜNE GERİ DÖN  

Damızlık Kanarya Seçimi

kanarya

kanarya seven 06.06.2018
verdiğiniz bilgilerden dolayı teşşekkürler sizin gibi aydınlar olmasa nasıl üretim yapardık hay AllAH SİZDEN razı olsun

Ynt: kanarya

Admin 05.11.2018
Rica ederim aydınlık güzel gören gönüllerdedir. Teşekkürler... iyi üretimler

kanarya

kanarya seven 06.06.2018
verdiğiniz bilgilerden dolayı teşşekkürler

Ynt: kanarya

Admin 05.11.2018
Teşekkürler

Yeni yorum