Kanarya Üretim Dönemi ve Gereklilikleri

Üreme dönemi ile uzun bir süre beklediğimiz yavruların bakım kalitesi daha sağlıklı yavrular edinebilme ve minimum kayıp ile sozonu geçirebilme açısından çok önemlidir. Beslemekte olduğumuz gloster cinsi kanaryalarda uyguladığımız ve tüm kanarya cinsleri içinde uygulanabilecek gloster üretim başlıklarına değinmeye çalışacağız. 

Kanaryalarda üreme dönemi ne zamandır, gloster kanarya ne zaman çiftleşir, dişi kanarya nasıl kızıştırılır, kanaryanın eşe hazır olduğunu nasıl anlarız, üreme döneminde hangi malzemeleri kullanmalıyız, kanarya yumurtası nasıl toplanır, kanarya yumurtası dolumu boşmu nasıl anlaşılır, kanarya yavrusuna ne zaman bilezik takılır gibi bir çok soru cevaplanması gereken sorulardır.

kanarya üretimi

Bu açıdan zaman sırasına göre aşağıdaki maddelere değinmekte fayda olacaktır:

a. Folluk ve Yuva Malzemesi Seçimi 

Folluk seçerken beslediğimiz kuş cinsinin boyutlarına uygun folluklar seçmeliyiz. Bu seçimi yaparken uzman petshoplardan bilgi alınarak seçim yapılabilir. Ben standart boylarda folluklar yerine bir büyük boy folluk kullanmayı tercih ediyorum, böylelikle 3-4 yavru bu folluklarda daha rahat hareket edebiliyor ve yemlenebiliyor.

Folluk için de çeşitli malzemeler kullanılmakta; keçe, yuva ipi, yuva kılı, peçete, hindistan cevizi lifi, pamuk vs. Hatta bazı üreticiler keçe gibi bir alt zemin hiç kullanmadan direkt yuva ipi koymaktalar. Görüldüğü kadarıyla Avrupa civarındaki ülkelerde keçe kullanılmıyor. Bunun yerine ya sünger koyuyor ya da direkt yuva ipi ile yuvanın örülmesi sağlanıyor. 

Bu seçimde bir standart olmayıp seçimlerimizi şu kriterlere göre yapmalıyız ; en iyi temizlenebilecek, bakteri ve bit gibi şeyleri en az barındırabilecek, üretim yapılan bölgenin ısı ve nem oranlarına en uygun malzemeler seçilmelidir. Ben tercihimi örme yün alt zemin ve yuva ipinden yana kullanıyorum ve memnuniyetle folluklarımı bunlarla düzenliyorum.

kanarya üretimi ve bakımı

b. Folluğun İlaçlanması

Folluğu kafese koymadan önce kullanacağımız malzemlerle birlikte ilaçlamamızda fayda vardır. Bu ilaçlama üretim sezonunda en büyük tehlikeyi oluşturan bit oluşumunu engellemeye yöneliktir. Eğer kuş üretim sezonunda bit oluşursa ve gerekli müdahaleleri yapamazsak ya yavru alamayız ya da yavrularımız büyüyemeden ölür. Bu nedenle, folluk ile alt zemin (keçe, yün, vs) arasına ''BLOTİC'' e batırılmış pamuk koyabiliriz, ayrıca alt zemini de piyasadaki çeşitli haşere ilaçları ile ilaçlayarak kafese koymalıyız. Bu riski minimize edecektir. Bu ilaçlar için uzman ''veteriner ecza depolarından'' destek alabilirsiniz. Çoğu pet shopta etkili bu tür ürünleri bulamamaktayız.

Yanyana atılan eşlerimiz 3 - 4 gün yanyana durduktan sonra folluk ve yuva malzememizi kafese koyabiliriz.

Not; veteriner veya pet shop özellikle demiyorum, google dan "veteriner ecza deposu" şeklinde arama yaparsanız size en yakın olanına ulaşabilirsiniz. Buralarda bu konularda çok tecrübeli kişilere ulaşabililirsiniz.

kanarya üretimi püf noktaları

c. Yumurta Toplanması

Genellikle kuşlarımız her sabah gün doğumu ile saat sabah 9 arasında bir yumurta yapar. Bu yumurtaların her sabah bu saatler arasında toplanması ve yerine sahte yumurta konulması önerilir. Üçünçü yumurtayı yaptığı sabah da yumurta alınır ve takip eden günün sabahı tüm yumurtalar kuşun altına sürülerek sahte yumurtalar yuvalıktan alınır.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

 

d. Kanarya Yumurta Kontrolü

Burada amaç eğer yumurtalar boşsa erkenden farkederek anneyi gereksiz yere günlerce boş yumurtaların üstünde yatırmamaktır.

Dolu kuş yumurtası; yumurtanın içinde kabuğun üzerinde ilerleyen damarımsı koyu kahverengi çizgiler gözükür.

Boş kuş yumurtası; boş bir fener gibi parlar ve içerisinde herhangi bir damarlanma yoktur.

NOT: Bu kontrol yapılırken çok dikkatli olunmalı, yumurtaları çok hassas bir şekilde kontrol etmeliyiz.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

 

e. Kanarya Yumurtasından Yavrunun Çıkması

Kuluçka başladıktan, yani yumurtalar annenin altına sürüldükten itibaren 14. günde dolu yumurtalardan yavrular çıkar. Bu süre, sıcak havalarda daha kısa olabilmektedir. Aynı şekilde, soğuk havalarda ya da annenin yumurtaları yeterince ısıtamadığı durumlarda 16. gün yavrular çıkabilir. Bu tarihten itibaren aşağıdaki beslenme şeklinin uygulanmasında fayda vardır;

Yavrunun Beslenmesi; ilk günden itibaren kafese bir dilim elma ve  mama koyulur. Bu mama hazır kanarya maması da olabilir kendinizin hazırlayacağı yumurta maması da olabilir. Vaktiniz varsa yumurta maması kullanmanız önerilir. Yumurta maması tarifi için  tıklayınız. 

Günlük yeşil sebzelerden azar azar kafese asılır (marul, karalahana, kıvırcık, hindiba, vb), bu sebzelerin az verilmesi önemlidir ve fazlası kuşlarda ishal sorununa yol açabilir.  Bir veya ikinci gün suluğa bir pirinç tanesi kadar probiyotik koyularak bir gün sulukta bırakılır, bu uygulama yavrunun bağırsak florasının gelişimine yardımcı olur. Bazı profesyonel üreticiler yavruları elle besleme mamaları ile takviye etmektedir. Ancak çok gerekli olmadığını düşünüyorum anne bakıyorsa, sonuçta sağlıklı kuş değil de obez kocaman gösterişli kuş istiyorum diyorsanız bu elle besleme mamaları ile de takviye yapılabilir. Bu süreç yavru yeme düşene kadar devam eder. Takriben yavrular yumurtadan çıkışlarını takip eden 30. gün ile 35. gün arasında yeme düşmüş olurlar. Artık yavrularınızı annelerinin olduğu kafesten ayırabilirsiniz.

 

f. Kanarya Yavrularına Bilezik Takılması

Yumurtandan çıkışı takip eden 6 ya da 7. gün, (yavruların gelişimine göre değişir) yavrulara sicillerini gösteren bilezikler takılır. Bilezik yavrunun sağ ya da sol ayağına takılabilir. Takım halinde yarışmalara sokulan kuşlarda, her kuşun aynı ayağında bilezik takılı olması kuralı vardır.

Bazı anneler, yavruya takılan bileziği çıkarma eğilimindedir. Dolayısıyla bilezik takıldıktan sonra yavruların kontrol edilmesi gerekir. Annenin bileziği çıkarmasını engellemek için bilezik yuvalığa bir süreliğine dikilebilir ya da üzeri yara bandı ile kaplanarak kamufle edilmeye çalışılır. Anne, bileziği çıkarmakta ısrar ediyor ve bunu yapabilmek için yavruyu yaralıyorsa, bilezik takmaktan vaz geçmek gerekebilir. Zira bazı kuşlar yavruların ayaklarına ciddi zarar verebilir.

 

g. Kafese Yeni Folluk Takılması

Yavruların yumurtadan çıkışını takip eden 14. gün yavrular folluklarıyla birlikte aynı kafeste bir başka köşeye alınır. Folluğun taşınmasından boşalan yere yeni bir folluk ve malzemeleri takılır. Bir süre sonra anne yeni yuvayı örmeye başlayacaktır. Anne yeni yumurta yapmaya başladığında bu süreç en başa döner ve aynı adımları tekrarlayarak ilerleyebilirsiniz. Bu dönemde yavruları baba beslemeye devam eder. Eğer kafeste erkek kuş yoksa yeni yuva takmayınız, bu durum yavrularınız yeme düşmeden ölmelerine neden olacaktır.

erkek kanarya kızıştırma

h. Kafes Kuşları Yavru Takip Çizelgesi

Yavru takip çizelgesi ile yumurtalarınızı ve yavrularınızı takip etmenizi öneririm. Bu yöntem ile riskleri minimize edebilir ve yavrularınızın soy ağaçlarını oluşturabilirsiniz. Bu yöntem için farlı farklı çizelgeler oluşturulabilir. Örnek olarak sizlerle kendi kullandığım kanarya takip çizelgesine aşağıdaki resmi tıklayarak inceleyebilirsiniz. Kanarya eşleme tablosu yada gloster eşleme tablosu planlı ve zamanında gerekli bakımları takip etmenize yarayacak ve riskleri minimize edecektir.

 

Örnek Kanarya Yavru Takip Tablosu;

kanarya yavru takip tablosu

Aşağıda ki excell i bilgisayarınıza indirerek kendi kanarya yavru takip tablonuzu oluşturabilirsiniz. Yapmanız tek gereken ''kuluçkaya yatış'' kolonuna ilgili tarihi yazmanız ve sonrasında diğer alanlar excelde otomatik dolacak, excel size bilezik takma tarihinden yavrunun yeme düştüğü tarihe kadar bir çok bilgiyi otomatik verecektir.

Kanarya Yavru Takip Tablosu.xlsx (14942)

 

 

ÜRETİM MENÜSÜNE GERİ DÖN

 asdthergwe

Kanarya Üretim Dönemi ve Gereklilikleri

Çizelge

Bülent CİVELEK 03.11.2020
KANARYA yavru takip çizelgesini atarmısınız. Saygılarımla.
bcivelek1@gmail.com

Şablon

Volkan 04.06.2020
Kanarya Yavru Takip Tablosu.xlsx (14942) bunu bana mail olarak gönderebilirmisiniz..
volkanaytin@gmail.com
İlginiz için şimdiden teşekkürler

Yeni yorum