Kanarya Üretim Dönemi Hazırlık

İyi bir üreme sezonu sezon öncesinde iyi bir bakımla başlar. Kanaryalarımızı bir köşeye atıp bakımını yeterince düzgün yapmadan üretim sezonunda bol yavru beklemek sadece kendimizi kandırmak olur. Kanarya üretimi ( gloster kanarya üretimi ) konusunda hazırlık önemli bir safhadır.

kanarya kaç yumurta yapar

Öncelikle iyi damızlık seçimi ile başlayan bu süreçte dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şunlardır;

a. İyi damızlık sadece pahalı veya çok gösterişli kuş demek değildir. İyi damızlıklar beslediğimiz ırk standartlarını taşıyan sağlıklı kuşlardır.

b. Irk standartlarını   ''Irklar''   sayfasından inceleyebilirsiniz. 

c. Sağlıklı kuşlar nasıl olur diye bir soru sorulduğunda buna bir çok site de cevap bulabilirsiniz. Ancak bu cevaplar bu hobiye yeni başlayanlar için bir anlam ifade etmez. Ulaşabileceğiniz bu cevaplar sadece zaten uzun süredir bu hobi ile uğraşan kişiler için bir anlam ifade eder. Bu nedenle bu hobiye yeni başlıyorsanız kesinlikle pis kümeslerde kuş almamanızı önerebilirim, pis insanın temiz kuşu olmaz. Ancak izleyebileceğiniz en güzel yöntem, çevrenizde ki bu konularda tecrübeli ve güvenilir kişilerden yardım almanızdır.

kanarya yumurtlama dönemi

Üretim sezonu biter bitmez tüy dönemi ile birlikte bir sonraki sezonun hazırlıklarına başlanmalıdır. Kanaryalarımızı ihtiyaç duyduğu şekilde beslenmeli ve gerekli şartlar yerine getirilmelidir. Bu uygulamalar üretim sezonunda verimi arttıracaktır ve böylelikle karşılaşabileceğimiz riskler minimize edilmiş olacaktır.  Tüy dönemi ve sonrasındaki dönemlerdeki beslenme ve bakım bilgileri için menülerden ''Kanarya Bakım'' başlıklarını inceleyiniz. Bu beslenme ve bakım şekillerine uyulması sağlıklı bir üretim sezonunun başlaması için gereklidir.

Suni ışıklandırma ve ısıtma uygulanmayan şartlarda üreme sezonu mart sonuna doğru başlar. Tabi ki bu durum o senenin hava koşullarına bağlı olarak biraz erkene veya geçe kayabilir. 

Bu döneme kadar erkekler ve dişiler ayrı kafeslerde tutulur. Mart ayı ile birlikte eşleyeceğimiz kuşlar seçilerek yan yana kafeslere alınarak birbirlerini görmeleri sağlanır. 10 gün civarında birbirlerini gören kuşlar kızgınlık belirtileri gösterdiğinde aynı kafese alınır ve 3 gün sonra folluk takılır. Geçmiş yıllarda eşleştirdiğimiz kuşlar için yan yana bekletme genellikle gerekmez. Yeni eş yapacağımız kuşlar için bu durum daha önemlidir. 

 

Kanaryalarda sağlıklı ve kaliteli tüylere sahip yavrular alınabilmesi için de doğru eş seçimi önemlidir. Bu seçimi yaparken kanaryaların tüy yapılarına dikkat edilmeli ve tüy yapıları açısından birbirine uygun tüylü kuşlar eşlenmelidir. Burada, zıt tüy yapısına ait kuşların eşleştirilmesi tercih edilir. Yani ince tüy x kalın tüy eşleştirilir. Bazı ırklarda istisnalar mevcuttur. Ayrıca, tepeli kuşlar eşleştirilmez. Tüy yapısı konusunda daha ayrıntılı bilgi için ''Kanarya Tüy Yapısı'' sayfasını inceleyiniz. Buraya tıklayarak ilgili sayfaya yönlendirilebilirsiniz.

Kuşlarımızın kızgınlık belirtileri başlıca şu şekillerde olur;

  • Erkek kuşlar dik ötüme geçer. ( Dik ötüm uzun nağmeler ile ve yüksek tonda ötümdür )
  • Dişi kuşlar erkek kuşların bu ötümlerine kayıtsız kalmayarak onlara seslenir. Ancak bu seslenme bir erkek kuşun ötümü gibi değil sadece nağmesiz bağırma şeklindedir.
  • Kuşlarımız tünekte dururken kanatlarını açıp kapamaya başlar.
  • Dişi kuşlar kafesteki malzemeler ile yuva örmeye çalışır. Gazete kağıtlarını, kendi tüylerini sürekli ağızlarında gezdirir. Bazen mamalık ya da yemliklere, bazen kafesin bir köşesine biriktirmeye başlar.
  • Koyu renk bacakları olmayan kuşlarda, kızışmaya yakın ayaklar pembeleşir. Kızıştıklarında ise ayakların rengi açılır. Bunun nedeni, vücutlarındaki kanın üreme bölgelerinde yoğunlaşmasıdır.  
  • Erkek kuşların fi bölgesi büyümüş ve dikleşmiştir.
  • Dişi kuşların fi bölgesi şişmiştir

Eğer yeni başlayan biriyseniz son iki madde kafanızı karıştırabilir. İlk üç maddeyi gözlemliyorsanız kuşlarınız eşe hazır demektir.

kanarya yuvalık ne zaman takılır

Hazır kuşlarımız eşlerinin yanına atılmadan önce şu bakımları yapılmalıdır:

a. Tırnak Bakımı; Uzayan tırnaklar kesilir. Tırnak kesilirken, tırnak içindeki kan damarlarının kesilmemesine dikkat edilir. Beyaz tırnaklı kuşlarda kan damarları net olarak görünür. Siyah tırnaklı kuşlarda görülemeyebilir. Bu durumda dikkatli olunmalıdır.

b. Gaga Bakımı; Uzayan ve şekli bozulan gagaların uçları kesilir 

c. Tüy Bakımı; kuşlarımız aşırı tüylü ırklardansa, ırkına göre tüy bakımı yapılır. Mesela tepeli kuşlarımızın tepeleri normalden çok fazla uzunsa ve görüşünü çok kısıtlıyorsa kesilir, böylece yavru beslerken daha rahat edebilirler. Ancak her tepesi olan kuşun tepesini kesmeyelim, sadece gözlerini tamamen örtüyorsa kesilmelidir. 

d. Dış parazit ( akar - bit ) bakımı; Şuan bu amaçla piyasada en rahat ulaşabileceğiniz ve en etkili ürün ''Vilmectin'' dir. Anaçları eşe atmadan 10 gün önce vilmectin ile ilaçlayın.

e. İç parazit Bakımı; Senede iki defa olacak şekilde iç parazit ilacı kullanmanız önerilir. Tarihlerin birini eşe atmadan 10 gün öncesi olacak şekilde ayarlayın ve bir sonraki kullanım ise bundan 6 ay sonra olsun. İlaç olarak Vilmern kullanılabilir. Veteriner ecza depolarından temin edilebilir. Bu amaçla nilverm isimli iç parazit ilacı kullanılabilir. Özellikle yavru için kanaryaları eşe atmadan 1 hafta önce bu uygulama yapılmalıdır.

f. İç parazit Cochlosoma; Bir çeşit kamçılıdır ve yem/su yolu ile bulaşıcıdır. Bu kamçılı hendini kuşlarda sarı ishal ve zayıflama ile gösterir. Bu nedenle Ronidazole kullanılmalıdır. Özellikle yavru için kanaryaları eşe atmadan 1 hafta önce bu uygulama tüm damızlık kuşlara yapılmaldıır. Çünkü bu kamçılı anneden daha bağışıklık sistemi gelişmeyen yavrulara geçerek yavruların ölümüne sebep olur, içinden suyu çekilmiş gibi ve sarı ishal ile ölü yavrular görürseniz bilinki bu kamçılı neden olmaktadır.

Ayrıca yoğun tüylü kuş türlerinde fi bölgesinin etrafındaki tüyler de kesilerek bu bölge açılır, böylece eşleşme sırasında doluluk oranının arttırılması amaçlanmaktadır.

ÖNEMLİ : Herkes herşeyi bildiğinden bir çok kimyasal ve bir çok farklı yaklaşım sunar. Burada sizlere önerebileceğim fazla kimyasal ya da bakım şekli kullanmamanızdır. Her duyduğunuza inanmayın ve uygulamayın lütfen. Kısaca kocakarı ilaç, tedavi ve bakım metodlarına itibar etmeyin. En güzel bakım en doğal olanıdır ve sadece yeterince vitamin ve ilaç kullanın. Ne kadar gerektiğini sizlere zaman ve yaptığınız hatalar öğretecektir.

ÜRETİM MENÜSÜNE GERİ DÖN

Kanarya Üretim Sezonu Hazırlık

Dişi erkek

Hakan 16.03.2020
Merhaba hocam benim dişi 2019 dogumlu digeri 2016 dişiyi 1.5 ay önce aldım ilk zamanlar birbirlerine zıtlaşıyorlardı şimdi sıkıntı yok ama yan yana gelince birbirlerine agız açıyorlar çogunluklada yan yana gelince erkek kaçıyor dişi çogunlukla folluktaki keçeyi dışarı atıyor birde erkek küçük küçük melodik sesler çıkarıyor onuda anlamış degilim bunların çiftleşme olasılıgı varmı şimdiden cevaplarınız için tşk ederim

Yeni yorum