Kanaryalar Hakkında

Kanarya Hakkında

Evcil kanaryalar hakkında bilgileri içeren bu makaleye başlamadan önce yabani kanaryaların batı avrupa daki adalarda yaşadığını belirtmek isteriz.

Evcil kanaryalar (domestic canaries) kanarya olarak bilinir ve yabani kanaryaların evcilleştirilmiş bir formudur. Güzel sesli bu kuşlar finch ailesine dahildir ve Macaronesian Adaları (İspanya,Portekiz, Cape Verde) menşeylidir. Bu adalar Azores, Madeiraand Kanarya Adası olarak bilinir.

Kanaryalar ilk olarak 17.yüyılda yakalanarak beslenmeye başlanmıştır. Kanaryalar yakalanarak ispanyol denizciler tarafından avrupaya getirilmiştir. İlk getirildiklerinde İngiliz ve İspanyol kraliyet saraylarında beslenebiliyordu çünkü çok pahalıydılar. Sonralarda keşişler kanaryaları üretmeye ve satmaya başladı ama sadece kendileri üretebilsin diye sadece erkek kanaryaları sattılar. Bu nedenle kanarya fiyatları çok uzun süreler çok yüksek oldu. Sonunda İtalyanlar dişileri elde ederek kanaryaları kendileri için üretmeye başladı. Böylelikle yavaş yavaş kanarya üretimi bütün avrupaya yayılarak fiyatları herkesin alabileceği fiyatlara doğru gelmeye başladı.

Bu kuşlara İspanyanın kanarya adaları adını vererek kanarya olarak adlandırılmasında etkili olmuştur.

 

kanarya fuarı

Kanarya Çeşitleri

 

Kanaryalar genel olarak üç gurup altında incelenir

·         Renk Kanaryaları ; ino, eumo, satinette, bronze, ivory, onyx, mosaic, brown and red faktör

·         Şekil Kanaryaları ; Berner, Border, Fife, Gibber Italicus, Gloster, Lancashire, Raza Espanola

·         Ötüm Kanaryaları ;  Timbrado, German Roller (Harz Roller), Waterslager (Malinua/Malinois), American Singer, Russian Singer, Persian Singer).

Tüm kanarya türkerine ve özelliklerine ''Kanarya Türleri&Kanarya Standartları'' sayfasından ulaşabilirsiniz. Sayfaymıza ulaşmak için tıklayın

gloster kanarya çeşitleri

Kanarya Yarışmaları

 

Kanarya yarışmaları farklı dönemlerde başlar, bunun nedeni kuzey ve güney yarım kürede üretim sezonlarının farklı tarihlere denk gelmesidir. Kuzey yarım kürede genellikle Ekim yada Kasım aylarında başlayarak Aralık yada Ocak ayına kadar yarışma takvimi devam eder. Yarışmaya katılan kuşların ayaklarında benzersiz ve o kuşa özel, o kuşun kimliği mahiyetinde bilezikler vardır. O yıl doğmlu olan kuşlar yarışmalara bu bilezik bilgileri ile kayıt olarak katılır.

Dünyada bir çok kanarya yarışması vardır. Dünya yarışması (C.O.M) avrupada binlerce kişinin katılımı ile düzenlenir.

kanarya yarışmaları tkkkf

Madenci Kanaryalar

 

Kanaryalar önceleri madenlerde erken uyarı sistemi olarak kullanılmıştır. Madenlerde oluşan zehirli gazlar insanları öldürmeden önce kanaryaların ölümüne sebep olmakta ve böylelikle madenciler madendeki zehirli gazı hissederek etkilenmeden durumu fark etmekteydiler.

 

Özet olarak kanaryalar tarihleri boyunca insanlardan çok çekmiştir. Günümüzde hala bilinçsiz bakıcılar ve bilinçsiz uygulamalar ile kanaryalara zarar verilmektedir. Uzun yıllardır kafeslerde üreyen ve artık doğal yaşam refleksi olmayan kanaryaları doğaya salamayız çünkü artık orada yaşayamazlar, yapabileceğimiz en güzel şey daha çok öğrenerek onların hayatlarını sağlıklı ve stresten uzak bir şekilde geçirmesini temin etmektir.

Sarı fife kanarya

 

 

Source:Vikipedia

Kanaryalar Hakkında

Konu: Teşekkür Yazan: Bilal Tarih: 15.03.2018

hocam emeğinize sağlık

Konu: Ynt: Teşekkür Yazan: Tarık Günerkaval Tarih: 15.03.2018

Rica Ederim, bilgiler paylaştıkça çoğalır Bilal Bey.

Yeni yorum