Çiçek Hastalığı

10.04.2018 09:28

Merhaba,

Çiçek hastalığı kümese bulaştıktan sona tedavi edilebilir bir hastalık değildir. Bu nedenle bu hastalıktan toplu kuş kayıparının önüne geçmek için kanarya çiçek aşısı yapılmalıdır. Bu aşı ile kanaryalarımızın çiçek hastalığına yakalanma riskini ortadan kaldırmış oluruz.

Kanarya hastalıkları sayfamızda çiçek hastalığı hakkında bilgi mevcuttur.

Kanarya çiçek aşısı soğuk zincir yapılan bir aşıdır. Yani; bu aşı üretildikten sonra soğuk bir ortamda muhafaza edilir ve kanaryalarımıza aşı yapılana kadar da soğuk ortamda tutulmalıdır. Aksi bir durumda aşı etkisini kaybeder.

Ülkemizde üretilen bir kanarya aşısı bu gün itibari ile yok. Yurt dışında üretilen kanarya çiçek aşısı olup ülkemizde de satışı kanarya guruplarında yapılmaktadır. Ancak sizin benim gibi insanların sattığı bu aşıların ne kadar güvenilir olduğu tartışılır.

Bir alternatif yöntem ülkemizde ecza depolarında bulunan tavuk lar için üretilen çiçek aşısıdır. Bu aşı daha rahat bulunabilir. Bu aşıyı yılda bir kez alıp uygulamanızı öneririm. Bu aşı hakkında ''İstanbul Pendik Hayvan Hastalıkları Araştırma Enstitüsü''nden bilgi alabilirsiniz.

Kanaryalarınızda çiçek hastalığı ile karşılaşırsanız; kümeste ki tüm hastalık belirtilerine sahip kuşlarınızı hemen kümesten çok uzağa alıp ıslah etmeliyiz. Çiçek aşısı hastalıktan çnce yapılması gereken bir aşı olmasına karşın hemen çiçek aşısı temin edip kuşlarımıza yapmalıyız. Kümesimizi sık sık kontrol ederek hastalık belirtisi gösteren kuşları da kümesten ayırmalıyız. Kümesimizde ki tüm tünek yemlik suluk vs değiştirikmeli, ortam (duvarlar dahil) dezenfekte edilmelidir.

Yüksek ölüm oranına sahip bu hastalığın karşınıza çıkmaması için önlemlerinizi almanız dileğiyle.