Kanarya Tüy Zamanı Bakımı

07.08.2017 10:37

Merhaba,

Kanaryalar tüy süresince keyifsiz görünmekle birlikte ekstra besinler ile takviye etmenize ihtiyaç duyarlar.
 
Özellikle yabani semiz otu günlük az az verilebilr. Yabani semiz otu aslında sadece insanlar için değil kanaryalarımız içinde çok besleyici bir bitkidir. Besin değeri çok yüksek bu bitki kanaryalarımızın tüylerini düzmesinde çok faydalıdır.
 
Ayrıca kanarya tüy döneminde bol bol banyo vermekte fayda vardır. 
 
Bir diğer kullanmamız gereken tohum ise yulaftır. En azından iki günde bir her iki kuşa bir mamalık ek yulaf kafese koyulmaldıır.
 
Bu dönemde hafta bir aminoasit ve vitamin takviyesi de verilmeli ve kuşlarımızın tüy dönemindeki kaybettikleri kaloriler telafi edilmeli, vitamin ihtiyacı karşılanmalıdır. Arıca bazı amino asitler tüy yapısının güçlü olmasında önemldir. Bu nedenle bu takviyelerde ihmal edilmemelidir. Kullanmanız gereken vitaminlere gelirsek; önerim piyasada çeşitli firmaların multi vitaminleri vardır ve amino asit içeri olarak da zengindir, bunlarda ucuza kaçmadan birini tercih etmelisiniz. ucuz etin yahnisi yavan olur ;)
 
Kuşlarımızı stresten elimizden geldiğince uzak tutmalı, tüylerini düzerken onlara yardımcı olmalıyız.
 
Unutulammalıdır iyi bir üretim sezonun başlangıcı tüy döneminde ki bakım ile başlar, bir sonraki sezon iyi bir üreitm sezonu geçirmek istiyorsanız bu dönemi ihmal etmeyin.
 
Yukarıda yazdığım özet bilgilerin ayrıntılarını kanarya bakım sayfamızdan inceleyebilirsiniz.
 
Saygılar