Kanarya Yavru Tüyü Yolma

14.07.2017 16:40

Merhaba,

Anaç kanaryaların yavru tüyünü yolması her üreticinin başına gele bir sorundur. Bu sorun çok can sıkıcı olabilmekte çünkü dört gözle bürüymesini beklediğimiz yavruların tüyleri yolundukça içimiz acımaktadır.

 

Öncelikle bilmemiz gereken kanarya tüy yolma sorunu nun bir çok sebebi olabilir ve bazen ne yaparsak yapalım bunu engelleyemeyiz. Ancak kuş tüy yolma sorununu çözmek için elimizden geleni yapmamız önemlidir. Umarım alacağımız tedbirller ile bu sorunu aşabiliriz.

 

Kanaryalar neden tüy yolar;

a. Vicutlarında bazı amino asit yada enzim lerin eksik olmasından dolayı kanaryalar yavruların tüyünü yolabilir bu sorunu gidermek için amino asit bakımından zengin gıda veya takbiyelerin kullanılmasını öneririm. Örnek vermek gerekirse kanarya tüy yolma sorunun da soğan kullanabiliriz, soğan amino asit açısından zengindir ve kafese 1/4 oranında soğan oyarak  3-4 günde bir değiştirebiliriz. Bir başka kullanabileceğimiz şey ise tuz dur. Kafeste tuz kayası olmasının bir çok açıdan kuşlarımıza faydası vardır ancak kaya tuzu olması önemlidir ve bir parça en az bir yumurta büyüklüğünde olmalıdır, fazla tuz tüketimi kuşu öldürür, kaya tuzu kullanılması bu nedenle önemlidir, fazla tüketilemez.

 

b. Anaç kanaryaların yeni yuva örmesi amacı ile kafeste yeterli çeşitlilikte yuva malzemesi olması önemlidir, bazı anaçlar yavruları yeni yuva örmek için yolar. Bu nedenle kafeste bir den fazla çeşit yuva malzemesi olsun. Örnek; pamuk, yuva ipi, hindistan cevizi lifi, kağıt, peçete vs

 

c. Stres; can sıkıntısından yolabilirler :) bu durumda tek yapabileceğimiz kuşumuzu strese sokacak ortam şartlarını düzeltmektir. Mesela tüneklerin yakın olması, yetersiz besin verilmesi, fazla saatlerde ısış alması, gürültü vs. Bu sorun çözülmesi kolay bir sorun değildir.

 

d. Tüm bu önlemlerin yanında pet shop larda ''no pick'' isimli bir ilaç vardır, yavru kuşların tüylerine uygulanır ve tadı acıdır. Bu ürün kullanılabilir.

 

Saygılar