Yumurtadan Çıkamayan Yavrular

08.06.2018 09:49

Merhaba,

Özellikle yaz aylarına doğru nem her geçen gün birazdaha azalır. Nem oranı kuş yumurtalarından yavruların çıkması için kritik öneme sahiptir. Azalan nem ile kanarya yumurta kabukları gereğinden fazla sertleşir ve günü geldiğinde kanarya yavrumuz yumurta kabuğunu kırıp dışarı çıkamaz.

Öncelikle nem ile ilgili detaylı bilgi için tıklayarak nem hakkında biraz bilgi edinelim, sonrasında bu yazıyı okumaya devam edelim lütfen. 

Nem eksikliğinden kaynaklanan kanarya yumurtasından yavrunun çıkamaması sorununu aşmak için çeşitli uygulamalar mevcuttur. Bu uygulamaları iki başlık altında inceleyebiliriz;

A. Yumurtalara Fiziksel Müdahale ile Yumurta Kabuğunun Yumuşatılması;

Bu yönteme verebileceğimiz örneklerden biri;yumurtalar folluğun içindeyken bir fiskiye yardımı ile 13.gün folluğu nemlendirmektir. Böylece follukta ve çevresinde nem oranını arttırmak amaçlanır. Ancak ani nem dengesinde ki bu değişklik zarar verebilir. Önermem.

Bir diğer yöntem 13.gün kafese banyo asmaktır. Amaç annenin banyo yapması ve folluğa gitmesi ile follluk ve çevresini nemlendirmektir. Bu yöntemi de aynı nedenle önermem.

B. Doğal Nem Dengesi Oluşturmak;

Bu yöntem kuşlarımızın üremesi ve yumurtalardan sağlıkla yavruların çıkabilmesi için gerekli nem oranının oluşturulması olarak özetlenebilir. Bu yöntemde kümesimizin nem oranı sürekli minimum bir değere sahiptir. Ani nem oranında değişiklikler olmayacağından hem anaçlar hem de yumurtalar için daha sağlıklıdır. 

Bu yöntemi uygulamak için nemlendirme cihazları mevcuttur. Bu cihazın amacı kümesimizde ki nem oranı belirlediğimiz oranın altına düştüğünde kümesimizi nemlendirmektir. Bu cihazları google.com da ''hava nemlendirici'' olarak arayarak inceleyebilirsiniz.

Nem dengesi ve yeterliliği sağlanan kümeslerimizde özellikle üretim deneminde yumurtadan yavruların çıkamaması sorunu minimize edilmiş olunur.

Özetle bu yöntem en sağlıklı yöntemdir.

Saygılar.