Yumurtalar Neden Toplanır ?

14.03.2018 14:45

Kanarya Yumurtası Neden Toplanır?

Kuşlar her gün sabah gün doğumu ile saat 09:00 a kadar bir adet yumurta yapar ve bu yumurtama süreci normal şartlarda yaklaşık 4 gün sürer. Kanarya çok da yumurtlayabilir; 6 yumurta hatta daha fazla yumurta da yapabilir tek bir ağızda. Bu sağlıklı bir durum değildir. Böyel bir durum ile karşılaşırsnız bunun iki sebebi yada sonucu olabilir.

  1. Kafese erkek sanılarak atılan kuş dişi olabilir ve böylelikle kafeste 2 adet dişi olmuş olur. İki dişinin de yumurtlama dönemi aynı zamana denk gelirse folluğunuzda 8-10 yumurta görebilirsiniz.
  2. Kafeste tek dişi varsa ve tek dişi çok fazla adette yumurta yaparsa bu yumurtalar %90 boş çıkar.
Gelelim dişi kanaryalarımınız yaptığı yumurtaları nasıl toplayacağımıza ve neden topladığımıza;
Yukarıda da belirttiğim gibi kanaryalar her gün sabah bir adet yumurta yapar. Bu da ilk yumurta ile 4.yumurta arasında 4 gün olması demektir.
Sonuç olarak kanarya yumurtasından yavrunun çıkış süresi 14 gün olduğuna göre, 1.yumurtadan kanarya yavrusu bugün çıkıyorsa 4. yumurtadan yavru 4 gün sonra çıkar.
Kanarya yavrularının gelişiminde 4 gün çok uzun bir süredir ve 4 günde bir yavru çok fazla gelişir. Bu nedenle ilk yumurtadan çıkan kanarya yavrumuz 4.gün yumurtadan çıkan ve daha çok zayıf olan kanarya yavrumuzu ezer, yetersiz beslenmesine neden olur. 
Kısacası tüm yavrularımızın aynı anda ve sağlıkla gelişebilmesi için kanarya yumurta toplanma süreci uygulanır.
Kanarya yumurtaları yumurtanın yapıldığı sabah en geç saat 09:00 a kadar folluktan alınmalı ve ışık almayan güvenilir bir yere koyulmalıdır. Alınan kanarya yumurtasının yerine sahte yumurta koyulur ve sahte yumurta folluktan alınan her bir kanarya yumurtasının yerine 1 adet olacak şekilde koyulur.
4.gün sabah yapılan yumurta ile birlikte follukta ki sahte yumurtalar alınır ve sahte yumurtaların yerine biriktirdiğimiz kanarya yumurtaları koyulur. 
Böylelikle tüm yumurtalarımızın yumurtadan çıkış tarihi eşitlenmiş olur.
 
Bilgilerinize
Saygılarımla