Parisli Kıvırcık (Parisian Frill)parisli kanaryası, parisli, parisli kıvırcık, paris kıvırcığı, parisian frill, frilled, frill, kanarya, vasıf, standart, standard, canary, canary species, özellikler, duruş, ötüm, yarışma standartları, Kanarya türleri,

a. Baş, Yaka ve Yan Bıyıklar;

Kafa kısmı kabadır ve başın bir tarafından ayrılan tüyler tarafından bir tepe şeklinde gözükür. Bu tüyler birbirine doğru ayda her iki yöne de kıvrılabilir. Kafa omuzun içinde iyi konumlanmış olarak durur. Boyun tamdır ve etrafında yukarıya doğru biyüyen düz tüyler vardır. Yanaklar uzun tüyler ile dolgundur. Güçlü bir gagaya sahiptir.

b. Manto - Omuzlar;

Uzun fırfırlı tüyler tarafından oluşan manto geniştir. Manto kanatların 3 de 2 si kadar uzunluktadır aşağıya doğru. Manto merkez noktadan ayrılarak simetrik bir şekilde dışa doğru dökülür.

c. Buket (Mantonun Altında Başlayan Tüylerdir);

Mantonun altında konumlanan tüylerin kabarması ile oluşur ve kanatlar arasında kalır. Sağa ve sola doğru yönlenerek akış sağlar.

d. Göğüs Fırfırı;

İyi ve uzun kıvırcıklar ile bol bir yapıdadır. Kapalı deniz kabuğu görünümü vermek için göğsün merkezine doğru ileri ve yukarı kıvrılırlar simetrik olarak.

e. Yüzgeç;

Uzun, geniş ve simetriktirler. Kanatların yan taraflarında yer alır ve olabildiğince yukarı doğru kanatları aşarak uzanırlar.

f. Horoz Tüyleri;

Uzun ve boldur, kuyruk kökünün her iki tarafından aşağıya doğru sarkarlar.

g. Zeytin;

Kompakt buket tüyleri kalça kemiğinden kuyruk köküne kadar gözükür.

h. Kilot;

Karnın altında herhangi bir boşluğa izin verilmez, bol tüy ile kapalıdır.

ı. Bacaklar;

Bacaklar ve kalça uzundur, kalçalar tüylüdür ve tırnaklar türbüşonu andırır. Normal tırnaklar sadece ön parmaklarda kabul edilir.

j. Kuyruk;

Uzun, geniş ve kapalıdır. Kuyruğun ucu kare şeklinde kanır. Sırt çizgisinin bir uzantısı gibi devam eder.

k. Kanatlar;

Uzundur

l. Boy;

Mümkün olduğunca uzun olması beklenir, minimum 19 cm olmalıdır.

m. Duruş;

Yarı dik yani 50 derecelik bir açı ile durur.

n. Tüyler;

Bol, hacimli ve ipeksidir

 

Picture Source https://www.birds2u.info/home.htm