Kanarya Renk Oluşumu

Kanaryalarda iki temel zemin (ground) vardır. Bu renkler beyaz ve sarı dır. Bu temel zeminlerin üzerine renk pigmentlerinin dağılması ile renkler oluşur veya renk pigmentinin olmaması durumunda ''clear'' denilern düz beyaz ve duz sarı renkler oluşur.

Kanarya renk eşleştirme yapılırken bir başka deyişle gloster renk eşleştirme yapılırken aynı renkli anaçları eşleştirmemeye dikkat etmeliyiz.Zemin rengi beyaz olan iki anaç ın özellikle eşleştirilmemesi önerilir. Edinilen tecrübelere göre kanarya renk eşleştirme yapılırken iki beyaz zemin anaç dan gelen yavruların vasfında azalmalar olduğu izlemlenmiştir.

 

Melanin kanarya;

Kuş tüyünde gözüktüğünde melaninin efekti, kuşta çok renklilik (variegation) oluşturur.

Kuşlar hem siyah  hemde kahverengi melanin gözükebilir,  yada iki bu iki renk de olabilir ve bu iki rengin sarı zemin üzerine yerleşmesi ile yeşil renk elde edilmiş olur. Bu yeşil renk elde edilmesi genellikle çok renklilik (variegation) olarak adlandırılır. Sarı tüyler daha yoğun bir renk üretir,  buff tüyler geniştir ve renk tüyde yayılır.

Aynı pigmentler beyaz zemin üzerinde üst üste geldiklerinde bulut gri rengini üretirler. Bu renk mavi (blue) renklilik (variegation) olarak adlandırılır.  Aslında mavi renklilik ve yeşil renklilik aynıdır, tek farkları yeşil renklilik (gren variegation)  sarı zemin üzerinde bu pigmentlerin (brown+black pigmentation) dizilmesi ile oluşurken mavi renklilik (blue variegation)  beyaz zemin üzerine bu pigmentlerin (brown+black pigmentation) dizilmesi ile oluşur.

Kula kanarya ve mavi kanarya renklerinin oluşumu
Kula kanarya üretimi için buraya tıklayınız

Yukarda anlatılanları özetlemek gerekirse;

Sarı zemmin üzerinde brown+black (kahverengi+siyah) pigmentation = yeşil renklilik ( green variegation )

Sarı zemmin üzerinde brown (kahverengi) pigmentation = cinnamon variegation ( sarı kula )

Beyaz zemmin üzerinde brown+black (kahverengi+siyah)  pigmentation = Mavi renklilik ( blue variegation )

Beyaz zemmin üzerinde brown (kahverengi) pigmentation = faw variegation ( beyaz kula )

 

TEKNİK BİLGİLER MENÜSÜNE GERİ DÖN

Kanarya Renk Oluşumu

Renk kanaryası

Gökhan 22.03.2018
Merhabalar, erkek kanaryam siyah beyaz dişi kanaryam ise kahve sarı yoğun tüy bunlardan gelecek yavrular nasıl bir renk kombini oluşur acaba? Teşekkürler.

Ynt: Renk kanaryası

ADMİN 05.11.2018
Kula Kanarya Üretim sayfasında renk eşlemeleri ve olası sonuçlar vardır, oradan inceleyebilirsiniz.

Yeni yorum